| 0 |

En İyi 5 Yangın Merdiveni

En İyi 5 Yangın Merdiveni

 

Günümüzde eski yeni fark etmeksizin her binanın ihtiyaçları arasında bulunan yangın merdivenleri farklı özelliklerde üretiliyor. Dünya çapında büyük bir sektör haline gelen yangın merdiveni üretiminde ise kullanım açısından çeşitli kolaylıklar sunan yangın merdivenleri ve çıkış kapıları tasarlanıyor. Müstakil evlerde dahi kullanılan yangın merdivenleri için geliştirilen yeni modellerde insan taşıma kapasitesi, estetik duruş, mukavemet gibi çeşitli kriterlerde değerlendirmesi yapılabiliyor.

 

Yeni Yangın Merdiveni Tasarımları

1. Katlanabilir Yangın Merdivenleri (File Şeklinde)

 

Genellikle ufak aileler tarafından ve birkaç katlı yapılarda tercih edilebilecek bir tasarım olan katlanabilir yangın merdiveni 6-8 kilo ağırlığında bir üründür. Yangın sırasında kaçılabilecek en güvenli noktaya takılabilen bu ürün katlanabilir olduğu için yangın sırasında açılarak güvenli alana ulaşımı sağlar. Yangın merdiveni olmayan binalarda ve yangın merdiveni uygulaması yapılamayacak kadar çevre sorunu yaşayan birkaç katlı yapılarda kullanılabilir.

 

1. Katlanabilir Yangın Merdiveni (Metal Üretim)

 

File şeklinde olan yangın merdivenlerine göre kullanımı daha basit olan bu yangın merdiveni birkaç katlı yapılarda balkondan ya da pencereden dışarı çıkabilme imkanı sunar. Uzayabilme özelliği olduğundan dolayı üretim atölyelerinde de sık sık kullanılmaktadır. Dayanıklı olmasından dolayı en ağır kişileri dahi taşıyabilir. Ancak yangından kaçış sırasında çok kalabalık olmayan mekanlar için uygundur.

 

1. Dairesel Yangın Merdiveni

 

Yangın merdiveni imalatı yapan adresler tarafından en çok üretilen modellerden biri dairesel yangın merdivenleridir. Binaların dışına monte edilebilen bu merdivenlerde dairesel olmaya bağlı olarak basamaklarda ufak daralmalar oluşabilmektedir. Bu daralmalar ise merdivenlerden inişte yavaşlamaya neden olabilmektedir. Ancak kişi sayısının az olduğu binalarda kullanılabilir.

 

1. Z Tipi Yangın Merdiveni

 

Dünyanın en işlevsel ve en hızlı kaçış alanı olarak bilinen z tipi yangın merdiveni, basamakların geniş olması ve merdivenden inerken baş döndüren bir dairesellik içermemesinden dolayı tercih ediliyor. Yeni yapıların her birinde özel bir alan halinde hazırlanan bu merdivenler eski yapı binalarda da kullanılabiliyor.

 

1. Özel Durumlar İçin Tasarlanmış Yangın Merdiveni

 

Binaların yapısındaki değişiklikler, önemli eşyaların çıkarılması için daha işlevsel alanların oluşturulması gibi nedenlerle özel tasarım merdivenler kullanılmaktadır. Bu merdivenlerin doğru bir adres tarafından ve mevzuatlara uygun bir şekilde hazırlanması gerekir. Tamamen binanın dış durumundan kaynaklı bir şekilde değiştirilen bu merdivenler maliyet olarak da farklıdır.


Başarı Mühendislik

Yangın Danışmanlığı

Çağrı Merkezimizi Arayıp Detaylı Bilgi Alınız.