| 0 |

İstanbul Düz Kollu Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni Türleri ve Ölçüleri

Yangın anında binada yaşayan veya bulunan kişilerin tahliye edilmesini sağlayan, bir kaçış alanı oluşturarak insanları güvenli bölgede toplayan ve insanlar binadan dışarı çıkmasını sağlayan yangın merdiveni, binaların yangından korunması hakkında yönetmelik gereğince zorunlu tutulmaktadır. Yangın merdivenleri iki veya daha yüksek katlı yapılarda kullanması zorunlu olan bir yapı olmakla birlikte belirli standartlara göre imal edilmelidir. Yangın merdiveni kullanımı kadar yangın merdivenin uygulanması çok önemlidir. Hem standartlara uygun olarak hem de birinci sınıf işçilik ile uygulaması yapılan yangın merdivenleri bir ömür boyu sizi yangın anında koruyacaktır. Yangın merdiveni üretiminde kullanılması gereken malzemelerde standartlarla belirlenmiştir.

Z Tipi Yangın Merdiveni :

Z tipi yangın merdivenleri diğer adıyla çift kollu sahanlıklı olarak adlandırılır. Yapılarda 15.50 metre yükseklik üzerinde her ne kadar tercih edilse de daha az katlı binalarda da rahat kaçış için kullanılmaktadır.  

Dairesel (Döner) Yangın Merdiveni:

Dairesel yangın merdivenleri diğer adı ile spiral yada kova olarak ta adlandırılan daha az maliyetli ve daha az yer kaplayan, düşük katlı ve az çalışan kişi sayısı olduğu binalarda tercih edilmektedir. 

Düz Kollu Yangın Merdiveni:

Düz Kollu Yangın Merdiveni, Diğer adıyla tek kollu yada yatay tip yangın merdiveni olarak ta adlandırılan şekli itibariyle düz olan yangın merdiveni türüdür.  İnsanların en rahat ve güvenli şekilde kullanableceği yangın merdiveni türüdür. Düz kollu yangın merdiveni malzemelerinin yanmaz ve kaliteli olması gerekmektedir. Ayrıca dış hava şartlarından korunması için, yanmaz boya ile boyanmalıdır.

Çelik veya demir kullanılarak üretilecek olan yangın merdiveni belirli yüksekliklere ve belirli ölçülere göre üretilmektedir. Z tipi yangın merdiveni ve döner yangın merdiveni olmak üzere iki farklı tasarımda imal edilen yangın merdiveni için iki farklı ölçüler standardı bulunmaktadır. Binanın yapısına, mevcut mimari durumuna göre tasarımı yapılacak olan yangın merdiveninde önemli olan insanların kolay bir şekilde tahliye edilmesini sağlayacak ölçülerinin yerine getirilmiş olmasıdır. Bu ölçüler başta basamak sayısı, basamak eni, basamak genişliği, basamak yüksekliği, sahanlık genişliği, sahanlık yüksekliği, iki sahanlık arası mesafe, döner merdivenlerde kova genişliği gibi ölçüler yangın merdiveni üretiminde baz alınacak ölçülerdir. Yangın merdivenleri bu ölçülere göre imal edilmediğinde yangın anında insan hayatını korumaz. Yangın merdiveni afet anında insanların tahliye edilmesini sağlayan insan hayatını koruyan ve risk düzeyine minimuma indiren birincil verice yangından korunma tedbiridir 


Başarı Mühendislik

Yangın Danışmanlığı

Çağrı Merkezimizi Arayıp Detaylı Bilgi Alınız.