| 1 |

Yangın Merdiven Özellikleri

 Yangın sırasında binanın dışına çıkarak tehlikeli alanı terk etmeyi sağlayan özel merdivenlere kaçış merdivenleri denmektedir. Halk arasındaysa yangın merdivenleri olarak bilinir ve amacının dışında kullanılır. Kimi zaman dekoratif görüntüsü için yaptırır kimi zamansa gereksiz eşyalarının deposu olur. Yangın merdivenleri sürekli amaç dışı işlerde kullanılsa da gerçek görevi yangın sırasında sizin hayatınızı kurtaracak tek yapıdır. Çok yüksek ısılara karşı dayanıklıdır ve kaçış süresinde  ihtiyacınız olan her şey bu merdivende bulunmaktadır. 

Yıllarca yangın merdivenleri kullanımı hakkında yanlışlar yapsak ve ihtiyaç fazlası gibi görsek de son zamanlarda gerektiği önem verilmeye başlanmıştır. Artık 50 kişiyi yaşayan her yapıya yangın merdiveni zorunluğu getirilmiştir . Konut koruma yönetmenliğine göre yangın merdivenleri mevzuata uygun olmalı ve binanın dışarısından bulunmalıdır. Acil kapılarının kilitlerine tam oturtmalı  kapı pervazlarına yakın monta edilmelidir. Kullanılacak malzemeler kaliteli ve 90 dakikaya kadar ısıya dayanıklı olmalıdır. Merdiven basamakları insan anatomisine uygun olmalı ve düzeyinin düz olması lazımdır. Asla kaygan bir ürün kullanılmalıdır çünkü panik halindeki bir insanın dikkati bozulmakta ve koşma eylemini düzgün yapamamaktadır. Üretim aşamasında bunlara çok dikkat edilmelidir, birçok dayanırlık testi yapılmalı ve sağlamlığın emin olunmalıdır. Yangın merdivenleri değiştirilecek bir ürün değil bina bitiminden sonra hemen monta  edilir ve bina yıkımına kadar ömrünü sürdürür. Bu yüzden ucuz ve çürük malzemeler kullanılmalı demirleri pas tutmalıdır. 

Yangın merdivenlerinde asla estetik kaygı taşınmamalıdır, dekoratif ürünler üreten firmalardan da uzak durulmalıdır. Yangın merdivenleri görüntüsü için değil can güvenliği için almamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Yangın merdivenleri binanın arka cephesine monta edilmeli ve geniş bir alan açılmalıdır. Kaçış yolundaki bütün pürüzler kaldırılmalı ve önüne araçlar park edilmemelidir. Acil kapıları sürekli açık tutulmalı ve kilitlememelidir. Bazı firmalar portatif ve makaralı  yangın merdivenleri üretmeye başlanmıştır. Bunlar bir düğmeyle akit hale gelmekte ve bir düğmeyle tekrar katlanmaktadır ama bunlar pek tavsiye edilmemektedir. Yangın olduğunda zaten akıllar karışmakta ve kim ne yapacağını unutur. En uygun çeşitler monta edilen ve sürekli kaçışa hazır olanlardır.


Başarı Mühendislik

Yangın Danışmanlığı

Çağrı Merkezimizi Arayıp Detaylı Bilgi Alınız.