| 0 |

Yangın Merdiveni Nerede Olmalıdır?

Yangın Merdiveni Nerede Olmalıdır?

 

Yangın merdivenleri hayat kurtarıcı bir rol üstlenebilmek için doğru bir zamanda ve doğru bir konumda olmalıdır. Arayanların kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde olmaması halinde yangının ilerlemesine bağlı olarak zaman kayıpları ve yangından etkilenme durumu görülebilir. Bu yüzden yangın merdiveni konum tespiti yaparak binalardaki en güvenli alanlar seçilmelidir. Alışveriş merkezi ya da hastane gibi alanlarda sadece bir yere konumlandırılmış yangın merdivenleri uzak noktalarda olan kişilerin yangın merdivenine ulaşımını zorlaştırır. Bu nedenle büyük binalarda yangın merdiveni sistemleri belirlenirken bina çevresine eşit bir dağılım elde edilmeli ve herkesin ulaşacağı konumlar kullanılmalıdır.

 

Gelişmiş Yangın Merdiveni Planı

Yangın merdiveni planı oluşturulurken binaların dışına ve ya içine monte edilen yangın merdivenleri seçilebilir. Ancak yangın sırasında duman oluşumu nedeniyle çoğu zaman bina içerisinde belirlenen yangın merdivenlerinde sorun yaşanabilmektedir. Ancak binaların dışında olan yangın merdivenleri açık hava ile direkt temas sağlamasından dolayı daha avantajlıdır. Binalarda bulunan ortalama kişi sayısına göre yangın merdiveni imalatı yapılması gerekir. Bazı binalarda insan yoğunluğundan dolayı daha geniş merdivenler gerekirken ofis tarzı alanlarda daha az kişi olduğundan dolayı yangın merdivenleri daha minimal boyutlarda tutulabilir. Ayrıca yangın merdivenlerinde katların tahliyesinin gerçekleşeceği noktaların özenle hazırlanması da gerekenler arasındadır. Katlardaki çıkış noktalarına yapılacak doğru yönlendirmeler ve merdivenlere ulaşılacak kapıların kolay açılabilir olması da oldukça önemlidir.

 

Yangın Merdiveni Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Yangın merdivenlerinde bina dışı merdivenler tercih edilmelidir. Binalar geniş olacaksa her blok için 1 ya da 2 yangın merdiveni kullanmak daha kolay bir şekilde yangından uzaklaşmayı sağlayacaktır. Z tipi yangın merdiveni kullanım açısından en avantajlı seçeneklerden biri olarak görülmektedir. Bu nedenle yangın merdiveni düzenlemesi sırasında dairesel modeller yerine z tipi çalışmalar tercih edilmelidir. Yangın merdivenlerinin kapıları içeri doğru değil dışarı doğru açılan bir yapıda olmalı ve yangın merdivenlerinin bina ile bağlantılı kısımları en sağlam şekilde oluşturulmalıdır. Yangın merdivenlerinde alevlerin ısısından etkilenmeyecek ve birkaç sene içerisinde kırılma, boya dökülmesi gibi durumlar yaşanmayacak üretimler seçilmelidir. İşletmelerin ve insanların var olduğu bütün binaların gerekli düzenlemeleri yaparak bu sorunlara pratik çözümler sunması gerekir.


Başarı Mühendislik

Yangın Danışmanlığı

Çağrı Merkezimizi Arayıp Detaylı Bilgi Alınız.