| 1 |

Yangın Merdivenlerinin Sunması Gereken Kolaylıklar

Yangın Merdivenlerinin Sunması Gereken Kolaylıklar

 

Yangın merdivenleri yangın sırasında acilen çıkışa yönelerek binayı terk etmeyi sağlayan alanlardır. Ancak bu alanların insanların yangından çıkışını kolaylaştırmak adına çeşitli şekillerde düzenlenmesi gerekir. Henüz yangın sistemlerinin yeterince gelişmediği dönemlerde yangın merdivenlerinin üretimindeki yanlışlar nedeniyle yaşanan zaman ve can kayıpları bilinen bir gerçektir. Bu nedenle günümüzde gelişen teknolojiden faydalanılarak çeşitli kolaylıklar sunan yangın merdivenleri üretilmektedir. Duruşu oldukça modern olan bu merdivenler, özel aksesuarlar ve sistemler sunması ile olası yangınlarda çıkışı daha kolay bir hale getirmektedir. Kapıların açılış yönü, merdivenlerde tutunacak özel alanların inşası gibi yenilikler ile yangın merdiven sistemleri özel alanlar olarak görülmektedir.

 

Yangın Merdivenlerinde Kullanılan Özel Sistemler

Yangın merdivenleri artık eski sistemde olduğu gibi demir yığınlar halinde üretilmiyor. Yeni nesil merdivenler çıkış kapıları, merdiven boşlukları, yangın sırasında dumanın etkisi ile kendiliğinden açılan kilit sistemleri gibi özel ayarlamalar sunuyor. Önceden birbirinden bağımsız halde olan yangın merdiveni, yangın çıkış kapısı ve yangın alarm sistemleri şimdilerde büyük bir işbirliği içerisinde hareket ediyor. Yangın algılama sistemlerine gelecek olan ufak bir duman kokusu ile yangın çıkış kapılarına gerekli yönlendirmeler yapan tabelalar parlak hale geliyor. Yangın merdivenlerine çıkmayı sağlayan kapılar otomatik olarak açılıyor ve yangın merdiveni imalatı özenle hazırlanmış olan yapılar sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor.

 

Yangın Merdiveni Yenilikleri!

Yangın merdivenleri genellikle bir kişinin geçebileceği bir kapı alanına ve merdiven genişliklerine sahip olan yapılar olarak görülmektedir. Ancak günümüzde gelişen teknolojilere bağlı olarak yangın merdivenleri bir kişi yerine birkaç kişinin aynı anda inebileceği kadar geniş özellikte üretilmektedir. Buna ek olarak dışarıdan mümkün olduğunca az yer kaplayan bu alanlar inşa edilen binalara daha modern bir görüntü de kazandırmaktadır. Yangın merdiveni olarak z tipi yangın merdiveni çeşitleri ve dairesel modellerde yeniliklerle kuşatılmış seçenekler günümüz şartlarında en avantajlı tasarımlar olarak kabul ediliyor. Ayrıca ikinci el durumunda olmayan ve gerçekten özel bir düzenleme ile bina ile %100 uyum içerisinde olan yangın merdivenlerinin üretimi de ayrıcalıklar arasında bulunuyor.

 


Başarı Mühendislik

Yangın Danışmanlığı

Çağrı Merkezimizi Arayıp Detaylı Bilgi Alınız.