Yangın Eğitimi

Herhangi bir ticari ortamda, belirli personel üyelerinin yangın güvenliği prosedürleri konusunda eğitilmesi yasal bir gerekliliktir. Sonuç olarak çevreniz atanmış yangın bekçileri haline gelir. Yangın eğitimi ile eğitilen kişi, bir itfaiye görevlisi, eri veya amiri olarak sahip olduğu genel görev ve sorumlulukları net bir şekilde anlamalıdır. Bu, şunları içerecektir: bir yangının keşfi için hangi önlemleri almaları gerektiği, farklı yangın sınıfları arasındaki farkı, hangi yangın için hangi söndürücünün kullanılacağını ve tahliye prosedürünün ne olduğunu öğrenin.


Ateş Üçgenini Anlamak


Bir yangının tutuşabilmesi için oksijen, yakıt ve ısı olmak üzere 3 elemente ihtiyacı vardır ve bu elementlerden biri çıkarılarak yangın söndürülebilir. Örneğin, bir yangını yangın battaniyesi ile örtmek oksijen kaynağını ortadan kaldırır, dolayısıyla yangını söndürür. Yangın eğitimi alan bireyler bunu kolaylıkla yapabilir.


Bir yangını keşfetmek (alarm ve toplanma noktaları)


Bir yangını fark ettiğinizde, yapmanız gereken ilk şey yangın alarmını devreye sokmaktır, böylece binadaki herkes binada bir yangın olduğunun farkında olur. Daha sonra herkesin binadan güvenli bir şekilde çıkmasını ve uygun toplanma noktasında toplanmasını sağlamalısınız.


Yangın Türleri


Yangın eğitimi almış İtfaiye görevlisi olmak aynı zamanda mevcut yangın türleri hakkında temel bir anlayışa sahip olmayı gerektirir:


1)       A Sınıfı yangınlar, ahşap, kağıt, kauçuk, plastik ve kumaş gibi katı malzemeleri içerir.

2)       B Sınıfı yangınlar, benzin, yağ ve boya gibi yanıcı veya yanıcı sıvıları içerir.

3)       C sınıfı yangınlar, propan, bütan ve metan gibi yanıcı gazları içerir.

4)       D sınıfı yangınlar, potasyum, alüminyum ve titanyum gibi yanıcı metalleri içerir.

5)       F Sınıfı yangınlar yemeklik sıvı ve katı yağları içerir.


Yangın Söndürme maddesi türleri


1)        Su (Kırmızı) : Ahşap, kumaş ve kağıt için uygundur.

2)        Köpük (Krem) : Yanıcı sıvılar, ahşap ve kağıt için uygundur.

3)        Toz (Mavi) : Yanıcı sıvılar, gaz, elektrik tehlikeleri, yağ ve kimyasallar için uygundur.

4)        CO2 (Siyah) : Yanıcı sıvılar ve elektrikler için uygundur.

5)        Yaş kimyasal (Sarı) : Katı ve sıvı yağları pişirmek için uygundur.


Hangi yangın için hangi yangın söndürücünün kullanılacağının belirlenmesi


1)       Su : A sınıfı yangınlar ve ofis, mağaza veya depo ortamları için idealdir.

2)       Köpük:   Elektrik veya malzeme bazlı yangınlarda A veya B sınıfı yangınlarda kullanın.

3)       CO2: Yanıcı sıvıların veya elektrikli cihazların neden olduğu B Sınıfı yangınlar için mükemmeldir.

4)       Islak Kimyasal: İçerdiği yemeklik yağ ve katı yağların bulunduğu mutfakla ilgili yangınlar için idealdir.


Yangın söndürücü nasıl kullanılır


1)        Pimi dışarı çekin.

2)        Memeyi ateşin tabanına yöneltin.

3)        Kolu yavaşça sıkın.

4)        Bir mesafede durun ve nozulu bir yandan diğer yana süpürün, alevler tamamen sönene kadar alevler azaldıkça yaklaşın.


Engelli insanlar


Engellilik Eşitliği Görevi, engellilere hiçbir koşulda ayrımcılık yapılmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu nedenle, hareketlilikteki farklılıklara rağmen yine de bir tahliye planı verilmelidir. Bu nedenle, itfaiye görevlisi tahliye sırasında ekstra yardıma ihtiyaç duyanların farkında olmalı ve herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmamaları için bunun için fazladan zaman ayırmalıdır.


Bu adımlar, personelinizi yangın güvenliği konusunda eğitmek için bazı basit aşamaları özetlemektedir; ancak acil bir durumda yasal nitelikli bir itfaiye görevlisinin hazır bulunacağını garanti etmek için resmi eğitim gereklidir. Kurslar, yere bağlı olarak yerinde veya dışında mevcuttur ve kursa katılanların isimleri bir kayıt defterinde tutulmalıdır. Ayrıca, personel arkadaşlarınıza mutlak güvenlik sağlamaya yönelik prosedürleri kendinize hatırlatmak için bir yıl sonra bir tazeleme eğitimine gitmeniz önerilir. Başarı mühendislik olarak bütün insanlara yangın eğitimi verebilmekteyiz ve sürekli olarak şirketlere ve kurumlara yangın eğitimi veriyoruz.

Neden Biz?

  • Memnuniyetiniz önceliğimiz.
  • Seçkin içerikler sunarız.
  • Satış destek ekibimiz hizmetinizde.
89%

15 Yıllık tecrübe.

Güvenilir Hizmetler

Bütçe Dostu

Sürdürülebilir kurum kültürümüz ve uzun soluklu ilişkilerimiz sayesinde ihtiyaç duyduğunuz hizmeti en doğru bütçe ile sağlayabiliriz.

Koçluk ve Danışmanlık

Deneyimli Ekip

Özel içerik temini, fiyat avantajı sunma ve uygun ödeme seçenekleri yaratma gibi konularda kuvvetli ilişkilerimizin gücünü sizlerle paylaşıyoruz.

Çelik çatı, Yangın Merdiveni ve Yangın güvenlik sistemlerinde kalite, hız ve güven kavramları ile beraber ve insan can güvenliğini de daima üst seviyelerde tutarak faaliyet alanlarında öncü bir yapı kuruluşu olarak kalitesiyle sektöre yön vermek.

Çelik Çatı, Sprink Sistemi, Yangın Kapısı, Yangın Merdiveni İmalatı ve Çıkan yangınları anında algılayan ve otomatik söndürebilen sistemlerin yapısını ve yaratacağı faydaları bütün herkese anlatarak bilgilendirmek ve bu faydaları yaratacak projelerin hayata geçirilmesi için Firma yeniliklerini ve temel değerleri doğrultusunda hizmet vermek.

0
0

Başarı Mühendislik

Yangın Danışmanlığı

Çağrı Merkezimizi Arayıp Detaylı Bilgi Alınız.